Buty do biegania

Buty Hoka One One - jak wybrać buty do biegania Hoka One One? Poradnik wiosna/lato 2020

2018-07-06
Buty Hoka One One - jak wybrać buty do biegania Hoka One One? Poradnik wiosna/lato 2020
Wyglądają kosmicznie, topornie, może nawet trochę kiczowato? To wszystko prawda, ale... Z butami Hoka One One jest trochę tak jak z treścią książki. Nie warto jej oceniać po samej okładce! Założona w 2009 roku przez dwóch byłych pracowników Salomona francusko-amerykańska firma na swój sposób zrewolucjonizowała rynek butów biegowych. Zastanawiacie się czy to są buty dla Was i jak wybrać konkretny model? Czytajcie dalej!

SPIS TREŚCI:W tekście znajdziesz naprawdę sporo informacji, które będziemy co jakiś czas aktualizować (zwykle około premiery nowych modeli w kolejnych sezonach). Warto więc zaglądać tutaj co jakiś czas! Jeśli szukasz konkretnych informacji skorzystaj ze spisu treści i wybierz interesującą Cię sekcje. 

[AKTUALIZACJA]: sezon wiosna/lato 2020

 1. Wstęp o butach Hoka One One
 2. W czym tkwi sekret butów Hoka One One?
 3. Kategorie butów Hoka One One
 4. Tabele z porównaniem butów Hoka One One
 5. Opisy konkretnych modeli butów Hoka One One 

 6. Trochę teorii, czyli rzecz o technologiach
 7. Pytania i odpowiedzi (Q&A)

 

WSTĘP O BUTACH HOKA ONE ONE:Jak biegać dalej i dłużej? Jak pokonywać długie zbiegi na alpejskich trasach szybciej? Czy wreszcie jak po prostu biegać przyjemniej? Na takie pytania szukali odpowiedzi Nicolas Mermoud i Jean-Luc Diard. Trzeba pamiętać, że rok 2009 to był czas kiedy Christopher McDougall opublikował swoich kultowych już „Urodzonych biegaczy”. Książka ta dała początek szalonej rewolucji, oto buty biegowe już nigdy miały nie być takie same.

McDougall opisywał tajemnicze plemię indańskich biegaczy ultra, którzy przemierzali dziesiątki kilometrów boso lub w minimalistycznych sandałach tworzonych z opon samochodowych. Indianie Tarahumara, bo tak nazywało się to plemię, nie tylko wykazywali się ponadprzeciętną wytrzymałością, ale i z rzadka ulegali kontuzjom. Biegając praktycznie bez żadnej ochrony dla stóp. Podczas gdy amerykańskich i europejskich biegaczy trapiły wciąż nowe kontuzje. Mimo biegania w super amortyzowanych butach.


Buty Hoka One One

Hasłem Hoka One One jest "Time to fly" i faktycznie biegając w butach tej marki można poczuć jakby się latało!


Książka okazała się wielkim hitem i dała początek nowej fali butów minimalistycznych. W zasadzie każda firma miała swoją linię butów tego typu, czy wręcz powstawały całe marki produkujące tylko takie buty. I w tym czasie, tej największej minimalistycznej zawieruchy pojawiają się buty Hoka One One. „Poduszkowce”. Nicolas i Jean-Luc poszli pod prąd. Tak mocno jak tylko można było. Zamiast biegania boso, czy na skrawku pianki, ich buty miały jej aż nadto! Wydawało się, że to nie może się udać, ale jednak! Po czasie okazało się, że ten minimalistyczny trend nie przetrwał próby czasu, a Hoka One One święci triumfy. W tym momencie to jedna z najpopularniejszych i najszybciej rozwijających się marek biegowych! W czy tkwi jej sekret?


W CZYM TKWI SEKRET BUTÓW HOKA ONE ONE?Zakładaniu Hok na nogi zawsze towarzyszy ekscytacja, pomieszanie emocji w stylu „ale dziwnie” z radosnym uśmiechem na twarzy. Na pierwszy rzut oka wydają się ciężkie i toporne. To wrażenie szybko mija, wystarczy wziąć buta do ręki. Hoki są zadziwiająco lekkie. To naprawdę waga piórkowa, biorąc pod uwagę poziom amortyzacji, który oferują. Gdy już oswoimy się z wagą, pora nałożyć je na stopy. Tu czeka nas drugie zaskoczenie. Stopa w środku „siedzi” niżej niż mogłoby się wydawać! To sprawia, że but zyskuje na stabilności. Jasne, że stopa nadal jest dużo wyżej niż w tradycyjnych butach, nie wspominając już o tych co bardziej minimalistycznych, ale mimo wszystko taka konstrukcja buta zwiększa nasze poczucie bezpieczeństwa i pewności, że mamy nad nim kontrolę. Gdy obie stopy wylądowały już w butach możemy oddać się z kolei uczuciu błogiego komfortu.

Buty Hoka One One są niezwykle wygodne. To po prostu czuć od pierwszego nałożenia. Podczas pierwszych kilometrów biegu może być dość dziwnie, wręcz aż za miękko. Jednak po kilku treningach to uczucie mija, a pozostaje wrażenie dużego komfortu oraz ochrony dla nóg. Im dłuższy dystans, czy to na treningu czy zawodach, tym to wrażenie się potęguje. Ostatnia rzecz, która sprawia, że buty do biegania Hoka One One są absolutnie wyjątkowe są... niskie dropy! Drop, czyli różnica wysokości pomiędzy piętą i palcami. Im niższa jest ta wartość tym naturalniej biega nam się z przedniej części stopy (głównie ze śródstopia). Tradycjne buty mają spadki w okolicach 10 czy nawet 12 milimetrów. W Hoce to 4 albo 5 mm. Połączenie grubej podeszwy z niskim dropem daje zaskakujące efekty.


Amortyzacja w butach Hoka One One

Amortyzacja w butach Hoka One One często porównywana jest z miękkością słynnych pianek Marshmallow.W tych butach wbrew pozorom trudno biega się z pięty! Stopy przetaczają się w naturalny sposób, a ułatwia to „kołyskowa” budowa podeszwy (technologia Meta-Rocker), która sprawia, że przejście z pięty na palce jest bardzo dynamiczne. To trochę takie łączenie wody i ognia, but oferuje bardzo duży komfort i amortyzacje, a jednocześnie pozwala na bieganie ze śródstopia. I jak pokazał czas, trend, który zapoczątkowała książka „Urodzeni biegacze”, a który nie przetrwał czasu (czyli mała amortyzacja i niskie dropy) wrócił w zmienionej formie. Duża ilość pianki pod stopą połączona z małym spadkiem. Taki miks działa zaskakująco dobrze!

Podsumowując, wyróżniające cechy butów Hoka One One to:

 1. NISKA WAGA - lekkość butów tej marki zaskakuje. Na pierwszy rzut oka wydawać się mogą ciężkie. Ale w rzeczywistości to bardzo lekkie buty. Zasługa w tym zastosowania pianek o wyjątkowo lekkiej wadze. Poza tym nie znajdziemy tutaj zbyt wielu rozbudowanych systemów technologicznych, które zwykle swoje ważą.

 2. NIŻSZA POZYCJA STOPY - wbrew pozorom stopy w butach Hoka One One nie są aż tak wysoko jak mogłoby się wydawać. Wnętrzne buta jest obniżone, stopa znajduje się w zagłębieniu. Taki układ sprawia, że mamy większą kontrolę nad butem oraz poczucie stabilności.

 3. WYBITNA AMORTYZACJA - duża ilość miękkiej, a zarazem sprężystej pianki EVA daje poczucie niezwykłej, trudno porównywalnej z innymi markami amortyzacji.

 4. NISKI DROP - większość modeli Hoka One One charakteryzuje się różnicą pomiędzy wysokością pięty a palców na poziomime 4/5mm, co pozwala na naturalną pracę stopy w trakcie biegu.

Co warte podkreślenia to fakt, że choć Hoka zaczynała od butów z bardzo dużą czy wręcz ekstremalnie dużą ilością amortyzacji, tak obecnie przekrój modeli jest bardzo zróżnicowany. Ten trend widoczny jest od kilku sezonów, w ofercie pojawia się coraz więcej butów o niższym profilu i mniejszej ilości pianki EVA. Tyle ogólnie o butach Hoki, a teraz przejdźmy do opisu konkretnych modeli, czyli jak wybrać buty Hoka One One?


KATEGORIE BUTÓW HOKA ONE ONEMamy 5 głównych kategorii, na które Hoka dzieli swoje buty. Buty do biegania w terenie: TRAIL i ATR (All Terrain). Buty do biegania po asfalcie: NEUTRAL, DYNAMIC STABILITY oraz FLY. Kolekcja TRAIL to modele przeznaczone do typowo górskiego biegania. To właśnie te buty najczęściej wybierają uczestnicy takich biegów jak UTMB czy Lavaredo Ultra Trail. Należy zaznaczyć, że Hoka One One specjalizuje się w twardych nawierzchniach. Jeśli szukacie buta na duże błoto czy śnieg, to zdecydowanie lepszym wyborem będzie coś z butów Inov-8.

ATR to taki miks, trochę biegania w górach, terenie i po mieście. Krótko mówiąc, buty do wszystkiego. Neutral to kategoria butów na asfalt. DYNAMIC STABILITY to „hokowska” odmiana modeli dla pronatorów. O ile zwykle buty dla pronatorów kojarzą nam się ze sztywnością, tak tutaj nadal jest lekko i dynamicznie. FLY to z kolei buty treningowo-startowe i startowe.


TABELE Z PORÓWNANIEM BUTÓW HOKA ONE ONEHOKA W TEREN:


  TYP STOPY AMORTYZACJA DYNAMIKA DROP PIĘTA / PALCE SZEROKOŚĆ WAGA BUTA
HOKA EVO MAFATE 2 neutralna/supinacja Ocena 5 na 5 Ocena 4 na 5 4mm męskie - 33mm / 29mm
damskie - 31mm / 27mm
Ocena 3 na 5 męskie - 291 g
damskie - 251 g
HOKA SPEEDGOAT 4 neutralna/supinacja Ocena 5 na 5 Ocena 3 na 5 4mm męskie - 32mm / 28mm
damskie - 30mm / 26mm
Ocena 2 na 5 męskie - 312 g
damskie - 263g
HOKA CHALLENGER ATR 5 neutralna/pronacja Ocena 4 na 5 Ocena 3 na 5 5mm męskie - 29mm / 24mm
damskie - 27mm / 22mm
Ocena 4 na 5 męskie - 266 g
damskie - 218 g
HOKA TORRENT 1 neutralna/supinacja Ocena 3 na 5 Ocena 4 na 5 5mm męskie - 23mm / 18mm
damskie - 21mm / 16mm
Ocena 4 na 5 męskie - 254 g
damskie - 211 g
HOKA EVO JAWZ neutralna/supinacja Ocena 3 na 5 Ocena 5 na 5 3mm męskie - 21mm / 18mm
damskie - 19mm / 16mm
Ocena 3 na 5 męskie - 204 g
damskie - 182 g

HOKA NA ASFALT:


  TYP STOPY AMORTYZACJA DYNAMIKA DROP PIĘTA / PALCE SZEROKOŚĆ WAGA BUTA
HOKA CLIFTON 6 neutralna/supinacja Ocena 5 na 5 Ocena 4 na 5 5mm męskie - 29mm / 24mm
damskie - 27mm / 22mm
Ocena 3 na 5 męskie - 255 g
damskie - 209 g
HOKA BONDI 6 neutralna/supinacja Ocena 5 na 5 Ocena 2 na 5 4mm męskie - 33mm / 29mm
damskie - 31mm / 27mm
Ocena 3 na 5 męskie - 310 g
damskie - 246 g
HOKA ARAHI 4 neutralna/pronacja Ocena 5 na 5 Ocena 3 na 5 5mm męskie - 29mm / 24mm
damskie - 27mm / 22mm
Ocena 3 na 5 męskie - 273 g
damskie - 228 g
HOKA RINCON 1 neutralna/supinacja Ocena 4 na 5 Ocena 4 na 5 5mm męskie - 29mm / 24mm
damskie - 26mm / 21mm
Ocena 3 na 5 męskie - 218 g
damskie - 179 g
HOKA CARBON X neutralna/supinacja Ocena 4 na 5 Ocena 5 na 5 5mm męskie - 32mm / 27mm
damskie - 30mm / 25mm
Ocena 3 na 5 męskie - 241 g
damskie - 204 g


OPISY KONKRETNYCH MODELI BUTÓW HOKA ONE ONEWYBIERZ KATEGORIE:

TRAIL | ATR | NEUTRAL | DYNAMIC STABILITY [KATEGORIA TRAIL] HOKA SPEEDGOAT 4 [NOWOŚĆ SS20!]


Hoka Speedgoat 4

OPIS HOKA SPEEDGOAT 4

Hoka Speedgoat to jeden z najlepszych butów trailowych na świecie. To model, w którym zakochały się tysiące biegaczy ceniąc go za genialną amortyzację, świetny bieżnik oraz komfort pokonywania długich dystansów. Hoka Speedgoat 4 to aż 32mm pianki pod piętą oraz 28mm pod palcami. Taka ilość miękkiego, sprężystego materiału zapewnia wyjątkowe poczucie miękkości oraz izolacji od podłoża. Co bardzo dobrze sprawdza się zwłaszcza w mocno skalistym terenie (tu pełnie możliwości pokazuje guma Vibram Megagrip, który niesamowicie "klei" się do podłoża). Pianka mimo swojej miękkości wciąż pozostaje dość dynamiczna. To wrażenie potęguje technologia Meta-Rocker, czyli kołyskowa budowa podeszwy. Ta z kolei pokryta została siecią 5mm wypustek, które zapewniają bardzo dobrą przyczepność w zróżnicowanym terenie. Wersja Hoka Speedgoat 4 to kosmetyczne zmiany względem poprzednika. To przede wszystkim zmieniony materiał użyty w cholewce, teraz jest zdecydowanie mocniejszy! Hoka Speedgoat 4 pojawia się również w wersji WIDE, czyli na szerszą stopę. To, coś na co czekało sporo biegaczy, którym przeszkadzało zbyt duże dopasowanie Speedgoata. Wybrać możemy również wersję z membraną gore-tex.
BUT IDEALNY DLA:

Osób, które szukają buta do startów w długich biegach ultra po górach. W butach szukają wygody i amortyzacji, cenią sobie dobrą izolację od podłoża (tak, mam tu na myśli te nieprzyjemne zbiegi po kamulcach, gdy wydaje Wam się, że stopy zaraz zaczną po prostu odpadać) i nie przeszkadza im to, że przez dużą ilość pianki czucie podłoża... zaraz, zaraz, jakie czucie podłoża? W Hokach chodzi o miękkość! Hoka Speedgoat to również świetny but treningowy dla osób, które preferują dużą ilość amortyzacji również podczas codziennych treningów.Podeszwa Hoka Speedgoat 4


PARAMETRY HOKA SPEEDGOAT 4:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 5 na 5 skały, kamienie, szutry
Ocena 3 na 5 błoto, śnieg
Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki
Ocena 1 na 5 lód

WYSOKOŚĆ BIEŻNIKA: 5mm
AMORTYZACJA: Ocena 5 na 5
DROP: 4mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 32mm / 28mm (męskie) / 30mm / 26mm (damskie)
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 2 na 5
WAGA BUTA: 312 g (męskie) / 263 g (damskie)
ZMIANY VS POPRZEDNIK: - inny, bardziej wytrzymały materiał w cholewce
- kosmetyczne zmiany na bieżniku
- dodanie wersji WIDE oraz z membraną G-TX [KATEGORIA TRAIL] HOKA TORRENT


Hoka Torrent

OPIS HOKA TORRENT

Z Hoką jest trochę tak, że albo ją kochasz, albo nienawidzisz. Albo uwielbiasz genialną amortyzację, którą zapewnia, albo przeklinasz tę pluszową miękkość. Jeśli należysz do tej drugiej grupy, to Hoka uśmiecha się do Ciebie zalotnie i prezentuje model Torrent. Buta nie tylko wyraźnie lżejszego niż Speedgoat, ale również zdecydowanie niższego, tu już nie znajdziesz tyle "słoniny' pod stopą. Pięta zawieszona na wysokości 23mm sprawia, że Hoka Torrent jest butem wyraźnie dynamiczniejszym niż wszystkie inne propozycje Hoki. Tutaj stopa jest bliżej podłoża, a 5mm bieżnik (wreszcie mamy propozycję na bardziej urozmaicony teren od Hoki!) zapewnia naprawdę dobrą przyczepność na zróżnicowanym podłożu. Dla fanów Speedgoata Torrent będzie świetnym uzupełnieniem jako codzienny but treningowy, a dla reszty, jeszcze nieprzekonanych do Hoki, Torrent może być świetną alternatywą dla butów z agresywnym bieżnikiem. Dużą zaletą Torrenta jest również większa przestrzeń dostępna na palce - tu miejsca jest wyraźnie więcej niż w Speedgoat!

BUT IDEALNY DLA:

Osób, które szukają lekkiego, dynamicznego buta, w którym stopa jest bliżej podłoża niż standardowo w Hoce. Lekko agresywny bieżnik sprawdzi się na wielu typach nawierzchni.

Podeszwa Hoka Torrent


PARAMETRY HOKA TORRENT:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 3 na 5 skały, kamienie, szutry
Ocena 4 na 5 błoto, śnieg
Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki
Ocena 1 na 5 lód

WYSOKOŚĆ BIEŻNIKA: 5mm
AMORTYZACJA: Ocena 3 na 5
DROP: 5mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 23mm / 18mm (męskie) / 21mm / 16mm (damskie)
DYNAMIKA: Ocena 4 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 4 na 5
WAGA BUTA: 254 g (męskie) / 211 g (damskie)
ZMIANY VS POPRZEDNIK: - to pierwsza wersja tego modelu
[KATEGORIA TRAIL] HOKA EVO MAFATE 2 [NOWOŚĆ SS20!]
OPIS HOKA EVO MAFATE 2:

But, który pomagał projektować sam Jim Walmslay, aktualny numer 1 światowego rankingu ITRA! Punktem wyjście był stary model Mafate Speed, świetnie amortyzowany, ale z pewnymi brakami. Evo Mafate miał spełnić dwa cele, wciąż zapewniając świetną amortyzację miał oferować większą dynamikę (w końcu Jim to prawdziwy demon prędkości) oraz chronić stopy przed trudami długich biegów ultra. Udało się osiągnąć i jedno i drugie! But świetnie leży na stopie, oferuje więcej miejsca niż Speedgoat. Miękka pianka gwarantuje świetną amortyzację, a podeszwa wyposażona w Vibram Megagrip i 5mm kołki zapewnia świetne trzymanie na mocno zróżnicowanym podłożu, od błota po skałę. Hoka One One Evo Mafate to propozycja butów do biegania po górach dla wymagających trailowców. Cena (799zł) trochę odstrasza, ale gdybyś miał wybrać tylko 1 model butów trailowych, który miałby Ci służyć i do treningów i do startów w zawodach w zróżnicowanych terenie, to trudno znaleźć coś bardziej uniwersalnego niż Evo Mafate. To również but z najlepszym stosunkiem waga/amortyzacja. Porównując go do Hoka Speedgoat, to tak jakby Speedgoat zyskał swoją odchudzoną, startową wersje zachowując wszystkie swoje zalety i zyskując na niższej wadze. Wersja Hoka EVO Mafate 2 to przede wszystkim zmiany w cholewce - dodano lycre, dzięki czemu materiał zyskał na większej elastyczności.


BUT IDEALNY DLA:

Biegaczy szukających jednego buta do wszystkiego. Biorąc pod uwagę zestaw parametrów Hoka EVO Mafate - niesamowita lekkość, dynamika, świetna amortyzacja i zróżnicowany bieżnik - trudno znaleźć na rynku propozycję buta bardziej uniwersalnego. Świetny zarówno do codziennego treningu jak i startów w zawodach.

PARAMETRY HOKA EVO MAFATE 2:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 5 na 5 skały, kamienie, szutry
Ocena 4 na 5 błoto, śnieg
Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki
Ocena 1 na 5 lód

WYSOKOŚĆ BIEŻNIKA: 5mm
AMORTYZACJA: Ocena 5 na 5
DROP: 4mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 33mm / 29mm (męskie) / 31mm / 27mm (damskie)
DYNAMIKA: Ocena 4 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 291 g (męskie) / 251 g (damskie)
ZMIANY VS POPRZEDNIK: - elastyczniejsza cholewka 

[KATEGORIA TRAIL] HOKA EVO JAWZ


Hoka Jawz

OPIS HOKA JAWZ

Hoka EVO Jawz to kolejny po Torrencie model, który wyłamuje się ze stereotypowego myślenia o butach tej marki. Podobnie jak w Torrencie nie znajdziemy tutaj "pluszowej" amortyzacji ani przerośniętej pianki. Hoka One One Jawz to but do zadań specjalnych. Idealnie sprawdzi się do biegania po miękkim terenie (błoto, śnieg) oraz wszędzie tam gdzie ważna jest dobra przyczepność i szybkość. Jawz to but lekki i dynamiczny. Podobnie jak jego największa konkurencja, czyli Inov-8 X-Talon 230. Obydwa modele mają podobną charakterystykę - agresywne bieżniki, niską wagę, świetne dopasowanie do stopy i specjalne gumy, które mają ułatwić "klejenie się" do zróżnicowanego podłoża. Hoka Jawz, co nietypowe dla butów z małą ilością amortyzacji, ma podeszwę na Vibramie Megagripie (która świetnie zachowuje się na skale itp.). Jawz różni się przede wszystkim większą ilością pianki pod stopami, będzie bardziej miękko i amortyzowanie niż w X-Talonie 230. 


BUT IDEALNY DLA:

Biegaczy poszukujących buta lekkiego, z agresywnym bieżnikiem, do szybkich treningów lub na krótsze zawody. Ten but świetnie sprawdzi się w trudnych warunkach, dobrze radzi sobie ze śniegiem czy błotem. To również bardzo ciekawa opcja na biegi przeszkodowe czy bieganie na orientację. Podeszwa Hoka Jawz


PARAMETRY HOKA EVO JAWZ:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 3 na 5 skały, kamienie, szutry
Ocena 5 na 5 błoto, śnieg
Ocena 4 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki
Ocena 1 na 5 lód

WYSOKOŚĆ BIEŻNIKA: 6mm
AMORTYZACJA: Ocena 3 na 5
DROP: 3mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 21mm / 18mm (męskie) / 19mm / 16mm (damskie)
DYNAMIKA: Ocena 5 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 204 g (męskie) / 182 g (damskie)
ZMIANY VS POPRZEDNIK: - to pierwsza edycja tego modelu

[KATEGORIA ATR] HOKA CHALLENGER ATR 5 [NOWOŚĆ SS19!]


Hoka Challenger 5

OPIS HOKA CHALLENGER 5:

Jeśli Hoka Speedgoat jest typowym butem do biegania po górach (amortyzacja, ochrona stóp czy podeszwa na Vibramie) tak Hoka Challenger 5 to but niezwykle uniwersalny. Łagodniejszy bieżnik sprawia, że równie dobrze sprawdzi się podczas treningów w lesie pod miastem, jak później, gdy zabierzesz go ze sobą na weekend w Karkonosze. W Challengerze 5 stopa leży bliżej podłoża niż w innych "poduszkowcach" tak jak Speedgoat czy Altra Olympus wciąż oferując duży komfort i świetną amortyzację. But posiada tak zwane dynamiczne wsparcie. To rozwiązanie nie jest tak sztywne i ingerujące w technikę biegu jak w butach asfaltowych (np. Duomax w Asicsie). Nowa wersja z numerem 5 to odświeżony design i zmiany w piankach EVA i CMEVA, teraz nowy Challenger ma jeszcze lepszą amortyzację. Sporo zmian ujrzymy również na bieżniku, zmienił się wzór klocków, układają się w nieco bardziej agresywną formę. 


BUT IDEALNY DLA:

Dla tych biegaczy, którzy na pytanie "biegasz po asfalcie czy w terenie?", odpowiadają "tu i tu". Jeśli miałbyś wybrać jedną parę butów, której używałbyś podczas treningów i po twardej nawierzchni i w lesie, to Hoka Challenger jest jedną z lepszych opcji tego typu na rynku!Podeszwa Hoka Challenger 5


PARAMETRY HOKA CHALLENGER 5:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / pronacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 4 na 5 asfalt, twarde nawierzchnie
Ocena 5 na 5 skały, kamienie, szutry
Ocena 2 na 5 błoto, śnieg
Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki
Ocena 1 na 5 lód

WYSOKOŚĆ BIEŻNIKA: 5mm
AMORTYZACJA: Ocena 4 na 5
DROP: 5mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 29mm / 24mm (męskie) / 27mm / 22mm (damskie)
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 4 na 5
WAGA BUTA: 266 g (męskie) / 218 g (damskie)
ZMIANY VS POPRZEDNIK: - nowy design
- nowa, lepsza pianka, zwiększająca amortyzację
- zmiana wzoru bieżnika na nieco agresywniejszy

[KATEGORIA NEUTRAL] HOKA CARBON X (NOWOŚĆ AW19!)


Hoka Carbon X

OPIS HOKA CARBON X:

Hoka Carbon X to odpowiedź Hoki na rosnącą popularność tzw. butów "z płytką". Podeszwa tego modelu stworzona została z nowego rodzaju specjalnej pianki PROFLY X. To najlżejsza i najbardziej sprężysta z pianek stosowanych przez Hoka One One. W środku niej zatopiono karbonową płytkę, która napędza całą konstrukcję. Moment przejścia od lądowania po wyjście z palców jest niezwykle dynamiczny. W zasadzie każdy element Hoka Carbon X służy temu, żeby można było w nich biegać szybciej! Dość szeroka platforma, na której zbudowano Carbon X daje dużą stabilność. Cholewkę wykonano z jednej warstwy cienkiej siateczki. Materiał dobrze opina stopę, jednocześnie pozostaje prawie niewyczuwalny. Tak samo jak sam but, jest tak lekki, że szybko zapominamy, że cokolwiek mamy na stopach. Hoka Carbon X to doskonały but treningowo-startowy. Bez względu na Twoją wagę czy tempo biegu, ten model pomoże Ci szybciej!

BUT IDEALNY DLA:

Osób, które szukają bardzo lekkiego i dynamicznego buta treningowo-startowego. Z racji tego, że wszystko tu podporządkowano lekkości i dynamice Hoka Carbon X nieco słabiej wypadnie jako typowa "treningówka", tu lepiej wybrać np. Hoka Bondi czy Clifton. Jeśli jednak szukasz czegoś, co pomoże Ci przyspieszyć to mało jest butów na rynku, które zrobią to w tak komfortowy sposób!

Podeszwa Hoka Carbon X


PARAMETRY HOKA CARBON X:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po asfalcie i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 PRZEZNACZENIE:

Ocena 4 na 5 codzienne treningi 
Ocena 5 na 5 szybsze treningi 
Ocena 4 na 5 długie wybiegania
Ocena 5 na 5 krótkie starty w zawodach
Ocena 5 na 5 start w maratonie

AMORTYZACJA: Ocena 4 na 5
DROP: 5mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 32mm / 27mm (męskie) / 30mm / 25mm (damskie)
DYNAMIKA: Ocena 5 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 241 g (męskie) / 204 g (damskie)

[KATEGORIA NEUTRAL] HOKA ONE ONE BONDI 6 [NOWOŚĆ AW18!] 


Hoka Bondi 6

OPIS HOKA BONDI 6:

Hoka Bondi 6 to najlepiej amortyzowany but z oferty Hoka One One przeznaczony do biegania po twardych nawierzchniach. Dla biegaczy ze stopą neutralną, najlepiej sprawdzi się jako codzienny but treningowy do długich, ale spokojnych treningów. Wyposażony w nadzwyczajną ilość pianki EVA (33mm pod piętą i 29mm pod palcami) doskonale chroni stopy przed negatywnymi skutkami biegania po asfalcie. Tę ilość pianki docenią zwłaszcza ciężsi biegacze szukający maksymalnej ochrony. Technologia Meta-Rocker, czyli kołyskowy kształt buta ułatwia przetaczanie i zwiększa dynamikę, ale trzeba pamiętać, że w Hoka Bondi 6 nie chodzi o dynamikę, tu liczy się maksymalna wygoda.
BUT IDEALNY DLA:

Jeśli szukasz maksymalnej amortyzacji i komfortu to Bondi będzie rozwiązaniem dla Ciebie! But stworzony z myślą o pokonywaniu bardzo długich dystansów, takich jak maraton i jeszcze dłuższych. Szczególnie dobrze powinien sprawdzić się na długich, asfaltowych biegach ultra.

Podeszwa Hoka One One Bondi 6


PARAMETRY HOKA BONDI 6:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po asfalcie i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 PRZEZNACZENIE:

Ocena 5 na 5 codzienne treningi 
Ocena 2 na 5 szybsze treningi 
Ocena 5 na 5 długie wybiegania
Ocena 1 na 5 krótkie starty w zawodach
Ocena 4 na 5 start w maratonie

AMORTYZACJA: Ocena 5 na 5
DROP: 4mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 33mm / 29mm (męskie) / 31mm / 27mm (damskie)
DYNAMIKA: Ocena 2 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 310 g (męskie) / 246 g (damskie)
ZMIANY VS POPRZEDNIK: - lepsza wentylacja cholewki
- bardziej sprężysta pianka
[KATEGORIA NEUTRAL] HOKA CLIFTON 6 (NOWOŚĆ AW19!)


Hoka Clifton 5

OPIS HOKA CLIFTON 6:

Hoka Clifton był tym, modelem buta, który pozwolił Hoce wkroczyć do świata asfaltowych biegaczy. Początkowo Hoka zdecydowanie bardziej popularna była wśród trailowców, jednak w kolejnych latach również biegacze asfaltowi doceniają komfort biegania w Hokach. Hoka Clifton to najpopularniejszy but w kategorii butow na twarde nawierzchnie. Cechuje go świetny balans pomiędzy dużą ilością amortyzacji, a dynamiką. Clifton świetnie sprawdzi się zarówno podczas codziennych treningów po asfalcie (po leśnych, ubitych ścieżkach też doskonale sobie poradzi) po start w maratonie. Jak na tę ilość pianki Clifton cechuje się dużą dynamiką. Podobnie jak w innych modelach w szybszym przetoczeniu stopy pomaga Meta-Rocker, czyli kołyskowa budowa podeszwy.


Recenzja Hoka Clifton 6

RECENZJA #NBRTEAM
HOKA CLIFTON 6:

Grzegorz Łuczko

GRZEGORZ ŁUCZKO

Dla mnie Hoka Clifton 6 to but maksymalistyczny (jeśli chodzi o ilość pianki pod stopami) wykonany w minimalistyczny sposób. Wszystko opiera się na odpowiednio zbalansowanej piance EVA. Owszem, znajdziemy jej tutaj naprawdę sporo i to ona robi całą „robotę” jeśli chodzi o poczucie miękkości. Ale jak się okazuje w trakcie biegu ta pianka jest na tyle sprężysta, że bardzo skuecznie oddaje energię. But do codziennych treningów powinien być dobrze wyważony – stosunek amortyzacji do sprężystości/dynamiki jest kluczowy. Moim zdaniem Hoce bardzo dobrze wychodzi żonglerka tymi wartościami...
BUT IDEALNY DLA:

Clifton to asfaltowy but "do wszystkiego". Od spokojnego klepania dużej ilości kilometrów, po szybsze jednostki treningowe. Sprawdzi się również jako but startowy na dłuższych dystansach, powiedzmy od półmaratonu w górę. Amortyzacja, komfort i dynamika w perfekcyjnej mieszance!

Podeszwa Hoka Clifton 6


PARAMETRY HOKA CLIFTON 6:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po asfalcie i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 PRZEZNACZENIE:

Ocena 5 na 5 codzienne treningi 
Ocena 4 na 5 szybsze treningi 
Ocena 5 na 5 długie wybiegania
Ocena 3 na 5 krótkie starty w zawodach
Ocena 5 na 5 start w maratonie

AMORTYZACJA: Ocena 5 na 5
DROP: 5mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 29mm / 24mm (męskie) / 27mm / 22mm (damskie)
DYNAMIKA: Ocena 4 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 255 g (męskie) / 209 g (damskie)

[KATEGORIA NEUTRAL] HOKA RINCON 1 (NOWOŚĆ AW19!)


Hoka Rincon 1

OPIS HOKA RINCON 1:

Hoka Rincon to but, który świetnie łączy cechy buta typowo treningowego, który powinien być bardzo wygodny i dobrze amortyzowany z butem okołostartowym - czyli takim, który ułatwi Ci szybsze bieganie. A opisując go bardziej obrazowo, gdybyś odchudził trochę Hoka Clifton, odjął mu nieco amortyzacji i nadał bardziej sprężysty charakter piance, to otrzymałbyś właśnie Hoka Rincon! Ten niezwykle lekki (waży raptem 218 g!) but idealnie sprawdza się w trakcie codziennych treningów w mieszanym terenie (podobnie jak Clifton, podeszwa obu modeli nie jest zupełnie płaska, dobrze trzyma się też nie tylko na asfalcie, ale również na miękkim podłożu). Zrobisz w nim i długie wybieganie, ale również z przyjemnością pobiegasz coś szybciej. Hoka Rincon to jedna z najbardziej uniwersalnych propozycji butów na asfalt od Hoki.


Recenzja Hoka Rincon 1

RECENZJA #NBRTEAM
HOKA RINCON 1:

Grzegorz Łuczko

GRZEGORZ ŁUCZKO

Rincon to nazwa miejscowości w Portoryko, którą szczególnie upodobali sobie miłośnicy windsurfingu. Nigdy nie pływałem na desce, ale oglądając filmiki z wyczynami windsurferów wygląda to bardzo naturalnie. Jest w tym jakaś taka gracja i niesamowita płynność. Biegając w Hoka Rincon zupełnie nie dziwią mnie inspiracje zaczerpnięte z windsurfingu, bieganie w Rinconach przypomina taki swobodny, niczym niezakłócony ślizg na wielkiej fali. Tyle, że zamiast wody, muskamy powierzchnie asfaltu płynnie pokonując kolejne kilometry...
BUT IDEALNY DLA:

Lubisz lekkie i dynamiczne buty treningowe? Hoka Rincon będzie idealnym wyborem. Miękka i nieopinająca cholewka pozostawia uczucie dużej swobody w trakcie biegu. To również świetna opcja buta "do wszystkiego", również do startów na zawodach.

Podeszwa Hoka Rincon 1


PARAMETRY HOKA RINCON 1:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po asfalcie i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 PRZEZNACZENIE:

Ocena 5 na 5 codzienne treningi 
Ocena 4 na 5 szybsze treningi 
Ocena 4 na 5 długie wybiegania
Ocena 4 na 5 krótkie starty w zawodach
Ocena 4 na 5 start w maratonie

AMORTYZACJA: Ocena 4 na 5
DROP: 5mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 29mm / 24mm (męskie) / 26mm / 21mm (damskie)
DYNAMIKA: Ocena 4 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 218 g (męskie) / 179 g (damskie)

[KATEGORIA DYNAMIC STABILITY] HOKA ARAHI 4


Hoka Arahi 4

OPIS HOKA ARAHI 4

Propozycja Hoka One One dla pronatorów. Hoka Arahi 4 to but ze wsparciem z dobrym stosunkiem amortyzacji do dynamiki. Zwykle buty dla pronatorów kojarzymy z większą wagą i pewną "topornością" (specjalne systemy wspierające zawsze nieco usztywniają buty dla pronatorów). Hoka Arahi 4 zaskakuje pod tym względem, bo but jest wyjątkowo lekki i dynamiczny. Bezszwowa cholewka zapewnia dobrą oddychalność i świetnie trzyma stopę. Arahi 4 idealnie sprawdzą się jako uniwersalny but treningowy dla pronatorów, zarówno do codziennych treningów, jak i startów w zawodach na dłuższych dystansach.


BUT IDEALNY DLA:

Osób, które szukają uniwersalnego buta dla pronatorów, zarówno do codziennych treningów jak i startów w zawodach. Spora ilość pianki EVA zapewnia świetną amortyzację, przy zachowaniu jednocześnie bardzo niskiej wagi jak na but ze wsparciem.

Podeszwa Hoka Arahi 4


PARAMETRY HOKA ARAHI 4:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / pronacja

 PRZEZNACZENIE:

Ocena 5 na 5 codzienne treningi 
Ocena 3 na 5 szybsze treningi 
Ocena 5 na 5 długie wybiegania
Ocena 3 na 5 krótkie starty w zawodach
Ocena 5 na 5 start w maratonie

AMORTYZACJA: Ocena 5 na 5
DROP: 5mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 29mm / 24mm (męskie) / 27mm / 22mm (damskie)
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ BUTA: Ocena 3 na 5
WAGA BUTA: 273 g (męskie) / 228 g (damskie)
ZMIANY VS POPRZEDNIK: - zmieniona cholewka
O TECHNOLOGIACH W BUTACH HOKA ONE ONE:
PIANKA EVA:


Pianka EVA. A w zasadzie jej nadzwyczajna ilość. Podeszwa środkowa jest około dwa razy większa w porównaniu do standardowych butów biegowych. Stworzona z lekkiego materiału o wyjątkowych właściwościach amortyzujących. 

Maksymalny poziom amortyzacji Hoka One One oznacza:

 • wysoki poziom absorbcji wstrząsów
 • najwyższy komfort
 • uniwersalne zastosowanie 

META ROCKER:


Każdy but Hoki ma podniesiony przód oraz piętę. Taka kołyskowa budowa sprawia, że mimo dużej ilości pianki buty tej marki odznaczają się bardzo płynną oraz szybką fazą lądowania oraz wybicia z palców. 

Technologia Meta-Rocker to:

 • wsparcia dla naturalnego ruchu stopy
 • płynne przejście z fazy lądowania do wybicia z palców
 • zaprojektowane z myślą o poprawie skuteczności

ACTIVE FOOTFRAME:

To dzięki tej technologii stopy w butach Hoka One One znajdują się niżej niż na pierwszy rzut oka się wydaje. Dzięki temu świetna amortyzacja idzie w parze ze stabilnością. 

Active Footframe zapewnia:

 • stabilizację zintegrowaną w bucie
 • możliwość dopasowania do różnych stóp i technik biegu
 • dodatkowe wsparcie dla biegaczy ze stopą pronującą

VIBRAM MEGAGRIP:

Dzięki zastosowaniu podeszw Vibram Megagrip w wybranych modelach z kategorii Trail, buty Hoka One One doskonale sprawdzają się jako buty do biegów ultra na długich, skalistych terenach. 

Vibram Megagrip zapewnia:

 • wyjątkową przyczepność, nawet na mokrej skale
 • bardzo dużą żywotność podeszw i odporność na ścieranie

PYTANIA & ODPOWIEDZI:
Który z butów Hoki najlepiej sprawdzi się w górach?

Jeśli szukasz buta startowego w góry to zdecydowanie najlepiej sprawdzi się Speedgoat - ten but ma wszystko, czego należy oczekiwań od buta do biegania górskich ultra. Niesamowita wygoda i amortyzacja, świetny bieżnik, który klei się do suchej i mokrej skały. Duża ilość pianki pod stopami nie tylko zapewnia świetną amortyzację, ale pozwala puścić nogi na zbiegach i dać odpocząć stopom od ubijania podłoża.

Szukam buta do wszystkiego, biegam trochę po asfalcie, trochę w terenie, a czasem zdarzy się jakiś bieg w górach, co wybrać?

Tu odpowiedź może być tylko jedna - Hoka Challenger. Z mniejsza ilością pianki i mniej agresywnym bieżnikiem niż w Speedgoat. W tym wypadku mniej nie oznacza czegoś gorszego. Do codziennych treningów wystarczy mniejsza ochrona i amortyzacja niż ta, którą zapewnia Speedgoat. Łagodniejszy bieżnik również będzie zaletą, sprawdzi się na większej ilości nawierzchni.

A które asfaltowe Hoki polecacie?

Jak każda marka, również Hoka zaczyna produkować coraz więcej modeli, jeśli jednak dopiero zaczynasz przygodę z tą marką wystarczy, że poznasz te trzy modele: Clifton - to but ikona dla Hoki, wyjątkowa amortyzacja, lekkość i dynamika, za te cechy tego buta pokochały setki tysięcy biegaczy. Jeśli masz stopę neutralną i chcesz doświadczyć na sobie amortyzacji w stylu "marshmallow" to wypróbuj Cliftona! Jeśli szukasz maksymalnej ochrony, biegałeś do tej pory w butach typu Asics Nimbus i szukasz nadzwyczajnej amortyzacji, wybierz Hoka Bondi. Jeśli pronujesz i potrzebujesz wsparcia, to idealnym butem na początek będzie Hoka Arahi.

Czy jeśli nie biegałem wcześniej w butach z niskim dropem, będę miał problem z Hoką?

Faktycznie buty Hoki charakteryzują się niskimi dropami, 5mm to najwyższa wartość. Jednak taka kombinacja: duża ilość pianki + niski drop sprawdza się zaskakująco dobrze. Mimo niskiego dropu w tych butach Hoki tego aż tak bardzo nie czuć. Oczywiście zalecamy stopniowe przyzwyczajanie się do nowych butów, ale 4mm dropu w Hoce, to zupełne inne 4mm niż np. w butach Inov-8 z dużo mniejsza ilością pianki. Zdecydowanie nie masz się czego obawiać!

PODSUMOWANIE:Mam nadzieję, że poradnik okazał się pomocny i wiesz już jakie buty wybrać. Gdybyś jednak miał jeszcze jakieś pytania śmiało kontaktuj się z nami, poradzimy! Jeśli biegasz w górach, albo po prostu lubisz biegać długo i daleko, to zdecydowanie warto wypróbować buty Hoka One One i przekonać się na własnej skórze ile znaczy ultrakomfort na ultra dystansie!

ZDJĘCIA: Piotr Oleszak na potrzeby Natural Born Runners / archiwum producenta

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2018
Podziel się swoim komentarzem z innymi
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel