Przewodnik po marce

Buty Altra - jak wybrać buty do biegnia Altra? Przegląd nowości wiosna/lato 2019

2019-02-14
Buty Altra - jak wybrać buty do biegnia Altra? Przegląd nowości wiosna/lato 2019
Gdy wydawało się, że w bieganiu wymyślono już niemal wszystko, w 2009 roku pojawiły się dwie firmy, które zrewolucjonizowały rynek butów do biegania. Jedna, swoje początki miała w Europie (konkretnie we Francji), druga w Stanach Zjednoczonych. Obecnie Hoka One One oraz Altra to dwie firmy, które wyznaczają trendy jeśli chodzi zarówno o bieganie po asfalcie, jak i w terenie. W tym tekście przyjrzymy się bliżej tej drugiej marce.

SPIS TREŚCI:
Ten artykuł to taki typowy "evergreen", czyli materiał, który wiecznie będzie na czasie. Dlaczego? Bo chcemy go stale aktualizować, razem z kolejnymi sezonami i kolejnymi nowościami wprowadzanymi przez tę amerykańską markę.

  1. Wstęp o butach Altra
  2. W jaki sposób opisujemy buty do biegania Altra?
  3. Opisy konkretnych modeli butów Altra 
  4. Trochę teorii, czyli rzecz o technologiach
  5. Pytania i odpowiedzi (Q&A)
  6. Podsumowanie


WSTĘP O BUTACH ALTRA


 

Historia Amerykanów jest nam niezwykle bliska, bo jej historia nie zaczęła się w zaciszu korporacyjnych sal, a gdzieś na tyłach sklepu dla biegaczy w Utah (buty od NBR? Może kiedyś!). Od połowy lat 90tych (biorąc pod uwagę, że boom na bieganie w Polsce trwa raptem od kilku lat, to mamy naprawdę spore zaległości!) rodzina Goldena Harpera (swoją drogą, to do niego należy rekord świata w maratonie, nabiegał go z czasem 2:45... mając 12 lat!) prowadząc sklep dla biegaczy wysłuchiwała ich narzekań na kontuzje i problemy ze zdrowiem.

Harper obserwując biegaczy i ich technikę biegową oraz bazując na wiedzy zdobytej na wykładowych salach doszedł do wniosku, że współczesne buty biegowe zamiast pomagać, to wręcz szkodzą! Zwężane czubki butów przy dłuższych treningach powodują otarcia i ból, a konstrukcja zakładająca dużą ilość pianki pod piętą, nie tylko nie poprawia techniki biegu, a powoduje niepotrzebne obciążenie.

Twórca butów biegowych Altry początkowo próbował „sprzedać” swój pomysł na buty biegowe innym firmom z branży. Jednak odbijał się od kolejnych drzwi, aż w końcu samodzielnie spróbował swoich sił jako projektant. Jego celem było stworzenie butów, które będą ułatwiały bieganie w sposób wywołujący możliwie najmniejszy negatywny wpływ na nasze nogi, dzięki czemu zredukowane zostanie ryzyko kontuzji.


alt=Buty Altra do biegania

Buty do biegania Altra to przede wszystkim 0 drop i duża przestrzeń na palce.


Golden Harper wziął się do pracy i stworzył coś, co może niekoniecznie zachwycało swoim wyglądem, ale działało! Stopił podeszwy butów, usuwając nadmiar pianki, redukując różnicę wysokości pomiędzy piętą, a palcami do zera. Ukuł termin Zero Drop i zaczął sprzedawać swoje buty w rodzinnym sklepie, obserwując jednocześnie reakcje klientów. Ci przybywali tłumnie, nie tylko po buty od Harpera, ale również ze swoimi starymi modelami, które Golden pomagał im przerobić na modłę „Zero Drop”!

Pomysł chwycił. Wkrótce, dzięki wsparciu ludzi z branży Altra zamieniła się z lokalnego mini biznesu w dużą firmę, która potrzebowałem raptem kilku lat, aby wejść do listy TOP10 największych sprzedawców butów biegowych w USA! Dopełnieniem idei, która przyświecała Harperowi – czyli stworzenia ultra wygodnych butów do biegania – było zastosowanie FootShape Toe Box, czyli obszernej przedniej części buta. Miejsca, w którym nasze palce mogą poczuć się naprawdę komfortowo!

Altra, rozwijająca się w iście ekspresowym tempie, oferuje niesamowicie wygodne i dobrze amortyzowane buty do biegania naturalnego. Minimalizm powrócił więc, ale w zupełnie innym wydaniu niż sądzono jeszcze parę lat temu. Bieganie boso czy w sandałach z gumy niekoniecznie będzie rozsądnym rozwiązaniem dla większości biegaczy, ale już odpowiednio amortyzowany but z zerowym dropem już tak! Biegacze na całym świecie testują buty Altra na dystansach od 5 kilometrów po biegi ultra na grubo ponad 100 kilometrów.

Podsumowując, buty biegowe Altra to:

  1. Zero Drop – tutaj stopa leży zupełnie płasko. Brakuje podparcia na pięcie, stopy podczas biegu pracują w naturalny sposób. Dzięki tej technice biegu wzmacniamy achillesa oraz mięśnie łydek, do tej pory odpoczywające podczas biegania „z pięty”. Należy jednak pamiętać, że o ile rzeczywiście zero drop prawdopodobnie poprawi naszą technikę biegu, to na początku warto zacząć od krótszych jednostek treningowych biegając w butach Altry. Stopniowo przyzwyczajając stopy i mięśnie do nowej techniki bieg
  2. FootShape Toe Box – szerokie przodostopie buta. W butach Altry stopy mają gdzie się „rozłożyć” - nie są ściśnięte jak w tradycyjnych butach biegowych, które zwykle mają zwężany przód. Tę cechę docenią zwłaszcza biegacze z szerokimi stopami oraz ci, którzy biegają bardzo długie dystanse.
  3. Dobra amortyzacja – buty Altra można określić butami minimalistycznymi, jeśli chodzi o drop. Jednak to, co najlepsze dla większości biegaczy to połączenie technologii zero drop ze sporą ilością pianki pod stopą. Taki miks sprawia, że buty zapewniają odpowiednią ochronę jednocześnie pozwalając na bieganie w sposób naturalny. Altra oferuje zarówno buty bardzo dobrze amortyzowane, ale również takie, które docenią rasowi minimaliści, zerowy spadek i bardzo mała ilość pianki.


W JAKI SPOSÓB OPISUJEMY BUTY ALTRA?Każdy but opisujemy wybranymi parametrami, które zebrane do razem mówią nam o tym z jakim butem mamy do czynienia i czego należy się spodziewać podczas biegania w nim. Poniżej krótkie wyjaśnienie każdego z nich w kontekście butów marki Altra. Szczegółowy opis parametrów, które bierzemy pod uwagę charakteryzując buty do biegania w górach znajdziesz w tym poradniku. Więcej o opisach butów na asfalt znajdziesz natomiast tutaj


TYP STOPY:

Najpopularniejszy parametr określający przeznaczenie butów ze względu na pracę stopy podczas biegu. Więcej na ten temat dowiesz się z tego artykułu.

 

NA JAKI TEREN:

Altra oferuje buty na zróżnicowane podłoża, od asfaltu po teren. W tym drugim wypadku znajdziesz dedykowane buty na skaliste podłoże (Olympus) lub kilka opcji na leśne ścieżki, czy miękką ściółkę (Lone Peak czy Superior), brakuje natomiast opcji na duże błoto. 

 

AMORTYZACJA:

Oprócz "poduszkowca" Olympus, większość modeli Altry posiada umiarkowaną ilość amortyzacji, przez zastosowanie 0 dropu, ilość pianki na całej długości podeszwy jest taka sama, co sprawia, że buty Altra mogą wydawać się lepiej amortyzowane niż tradycyjne buty, w których pod palcami zwykle znajdziemy mniej amortyzacji.

DROP:

0 drop to znak rozpoznawczy butów Altry. Buty zostały tak zaprojektowane, aby stopa w trakcie biegu układała się w sposób naturalny, na początku przygody z butami Altry trzeba się nieco przyzwyczaić do zupełnie innej konstrukcji butów. Pomaga w tym mniejsza objętość i intensywność początkowych treningów oraz wybór buta z dopasowaną do naszych potrzeb ilością pianki. WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW:

Przy 0 dropie to właśnie ilość pianki pod stopami w głównej mierze decyduje o tym w jaki sposób będziemy odbierali dany model buta. W zależności od tego czy preferujemy lepsze czucie podłoża (wtedy wybieramy niższe buty) czy lepszą amortyzację (wtedy lepiej szukać modeli z wyższą pianką) należy dobierać 

 

DYNAMIKA:

Altra stawia na naturalne odczucia w trakcie biegu. W większości butów z mniejszą ilością pianki pod stopami da się wyczuć dość dużą dynamikę. SZEROKOŚĆ:

Szerokie przody, tzw. TOE BOX to znak rozpoznawczy Altry. Osoby, które zwykle miały problem ze znalezieniem odpowiednio szerokich butów w tym wypadku będą zadowolone. Palce mają gdzie się "rozlać", nie są ściśnięte jak w tradycyjnych butach ze zwężonymi czubkami. Z drugiej strony osoby o wąskich stopach mogą narzekać na zbyt dużą ilość wolnego miejsca.

WAGA:

Generalnie buty Altra ważą mniej niż buty konkurencyjnych, bardziej tradycyjnych marek. Zachowując bardzo niską wagę projektantom Altry udało się stworzyć buty dostarczające odpowiedniej dawki amortyzacji. 
OPISY KONKRETNYCH MODELI BUTÓW ALTRAWybierz kategorie: TRAIL | NEUTRAL | DYNAMIC SUPPORT 


[TRAIL] BUTY ALTRA OLYMPUS 3.0 [NOWOŚĆ AW18!]

Altra Olympus 3.0

OPIS: Jeśli znasz buty Hoka One One Speedgoat, to w bardzo dużym skrócie można powiedzieć, że Altra Olympus 3.0 to taki Speedgoat 2, tyle że ma duużo więcej miejsca na palce. Oczywiście to spore uproszczenie, ale faktycznie podstawowa różnica jest taka, że w Altrze znajdziesz naprawdę sporo miejsca na palce z przodu, robotę robi FootShape. Robotę robi również Vibram Megagrip w podeszwie, dzięki któremu Olympus doskonale trzyma się na skale i kamieniach, nawet tych mokrych. A naprawdę duża ilość pianki – aż 33mm na całej długości! - daje niewiarygodne uczucie komfortu. Altra Olympus 3.0 to but dla tych biegaczy, którzy szukają w bieganiu trailowym najwyższego komfortu oraz startują w naaaprawdę długich biegach!

BUT IDEALNY DLA: biegaczy słusznej postury, którzy szukają maksymalnego komfortu na ultra długich biegach. Do biegania na co dzień dla większości biegaczy ten but będzie za miękki, a mało dynamiczny, ale w górach? Tam pokaże swój pazur. Umówmy się, że "startówka" górska to co innego niż "startówka" na asfalt. Ta druga jest zwykle super lekka i dynamiczna, w górach startówką może być taka "słoninka" jak Olympus. Bo jeśli przyjdzie nam pobiec 170km na UTMB, to dla większości uczestników liczył będzie się przede wszystkim komfort za cenę szybkości.

WYBIERZ INNY MODEL JEŚLI: jesteś lekki i/lub lubisz dynamiczne bieganie, lubisz czuć podłoże, masz wąską stopę. Ok, trochę tego jest, ale umówmy się. Dobieranie buta do biegania w górach to naprawdę jest sztuka, zmiennych jest tak wiele, że idealny but dla Ciebie, będzie tylko idealnym butem dla właśnie dla Ciebie, w konkretnych warunkach. Warto o tym pamiętać czytając recenzję butów w internecie, czy radząc się kolegów biegaczy.

BUTY PODOBNE: Hoka EVO Mafate - Hoka Speedgoat - Saucony Xodus

IDEALNY WYBÓR NA: Ultra Cross GWiNT - Ultra Chojnik 3x Śnieżka = 1x Mont Blanc Supermaraton Gór Stołowych - Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich Bieg Granią Tatr Bieg 7 Dolin Ultra Janosik - Beskidy Ultra Trail

Podeszwa Altra Olympus 3.0

PARAMETRY ALTRA OLYMPUS 3.0:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

 

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 5 na 5 skały, kamienie, szutry 

Ocena 2 na 5 błoto, śnieg 

Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki

Ocena 1 na 5 lód 

AMORTYZACJA: Ocena 5 na 5
DROP: 0mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 33mm / 33mm (męski i damski)
DYNAMIKA: Ocena 2 na 5
SZEROKOŚĆ / DOPASOWANIE: Ocena 5 na 5
WAGA BUTA:  
ZMIANY VS POPRZEDNIK: - bardziej elastyczna podeszwa
- szersza pięta
- wytrzymalsza i lepiej oddychająca cholewka 
- o 3mm mniejsza ilość pianki

 

[TRAIL] BUTY ALTRA LONE PEAK 4.0 [NOWOŚĆ AW18!]

 
Altra Lone Peak 4.0

OPIS: Czasem kolejne wersje popularnych butów przynoszą mikro zmiany, ledwie widoczny lifting, a czasem pojawia się Altra Lone Peak 4.0! W porównaniu do wersji 3.5 mamy prawdziwą rewolucję! Pojawia się nowy, wreszcie przyjemny dla oka, design. Podeszwa z nieco topornej, zamienia się w niesamowicie elastyczny kawałek gumy, który pozwala świetnie czuć podłoże pod stopami. Bieżnik stał się bardziej agresywny, dzięki czemu nowy Lone Peak lepiej radzi sobie na miękkich nawierzchniach. Nic dziwnego, że nowa wersja zbiera świetnie opinie! W tym momencie Altra Lone Peak 4.0 to najbardziej uniwersalny but z oferty butów trailowych tej marki.

BUT IDEALNY DLA: osób, które szukają uniwersalnego buta na różne nawierzchnie. Lone Peak idealnie sprawdzi się jako codzienny but treningowy lub na starty w zawodach górskich, ale na krótszym dystansie. Spora ilość miejsca na palce z przodu buta sprawia, że to świetna opcja dla biegaczy z szerokimi stopami.

WYBIERZ INNY MODEL JEŚLI: szukasz buta do biegania po górach po typowo skalistym czy kamienistym podłożu (tu lepszym wyborem będzie Olympus)

BUTY PODOBNE: Altra Superior - Saucony Peregrine - Hoka Torrent - Inov-8 Roclite 300

IDEALNY WYBÓR NA: Zimowy Ultramaraton Karkonoski - Biegi w Szczawnicy - Ultra Gwint Cross - Bieg Rzeźnik - Chudy Wawrzyniec - Forest Run - Łemkowyna Ultra Trail

Podeszwa Altra Lone Peak 4.0

PARAMETRY ALTRA LONE PEAK 4.0:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

 

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 3 na 5 skały, kamienie, szutry 

Ocena 4 na 5 błoto, śnieg 

Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki

Ocena 1 na 5 lód 

AMORTYZACJA: Ocena 3 na 5
DROP: 0mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 25mm / 25mm (męski i damski)
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ / DOPASOWANIE: Ocena 5 na 5
WAGA BUTA:  
ZMIANY VS POPRZEDNIK: - bardziej elastyczna podeszwa
- agresywniejszy bieżnik
- zupełnie zmieniony design 

 


[TRAIL] BUTY ALTRA SUPERIOR 4.0 [NOWOŚĆ SS19!]

 
Altra Superior 4.0

OPIS: Jeśli Olympus to była maksymalna amortyzacja, a Lone Peak to but „do wszystkiego”, to Superior w tym zestawieniu plasuje się jako but z minimalistycznym zacięciem i dużą dynamiką. W hierarchii Altry Superior 4.0 to but do codziennych treningów w urozmaiconym terenie.  Łagodny bieżnik idealnie sprawdzi się na asfaltowych dobiegach do leśnych tras. Gorzej będzie na dużym błocie i kamienistych szlakach, ale wszystko pomiędzy, to idealne warunki dla Altra Superior 4.0. W nowej odsłonie but zyskuje świetną piankę Quantic, która zwiększa amortyzację i ogólne poczucie komfortu. Do tego dodajmy elastyczną podeszwę, dzięki której zyskujemy świetne czucie podłoża. Altra Superior 4.0 to wyjątkowo udany but treningowy dla fanów biegania naturalnego (obecnych i tych, którzy chcieliby spróbować pobiegać w inny sposób niż "z pięty").

BUT IDEALNY DLA: dla fanów biegania naturalnego, którzy cenią sobie dużą swobodę w trakcie biegu i brak ograniczeń. Również świetna opcja jako codzienny but treningowy w urozmaiconym terenie dla osób, które chciałyby spróbować biegania w butach z 0 dropem. 

WYBIERZ INNY MODEL JEŚLI: szukasz w butach dużej amortyzacji albo szukasz buta do biegania po górach albo w skalistym terenie, albo w mocno błotnistym. Superior jest świetny, ale jako taki but "pomiędzy" skrajnymi rodzajami terenu.

BUTY PODOBNE: Altra Lone Peak - Inov-8 Roclite 300 - Hoka Torrent

IDEALNY WYBÓR NA: Ultra Gwint Cross - Forest Run 

Podeszwa Altra Superior 4.0

PARAMETRY ALTRA SUPERIOR 4.0:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

 

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 3 na 5 skały, kamienie, szutry 

Ocena 3 na 5 błoto, śnieg 

Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki

Ocena 1 na 5 lód 

AMORTYZACJA: Ocena 3 na 5
DROP: 0mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 21mm / 21mm (męski i damski)
DYNAMIKA: Ocena 4 na 5
SZEROKOŚĆ / DOPASOWANIE: Ocena 5 na 5
WAGA BUTA:  
ZMIANY VS POPRZEDNIK: - bardziej elastyczna podeszwa
- niższa waga
- przeprojektowana cholewka
- mniejsza ochrona przed kamieniami w zamian za lepsze czucie podłoża

 


[ROAD/NEUTRAL] ALTRA TORIN 3.5 KNIT [NOWOŚĆ AW18!]
Altra Torin 3.5 Knit

Altra Torin to flagowy model tej marki przeznaczony do biegania po asfalcie. O ile w przypadku Altry można mówić o klasyce, to byłby klasycny but treningowy dla biegaczy ze stopą neutralną. Ustawiony na półce obok takich modeli jak Brooks Ghost, Asics Gel-Cumulus, Saucony Ride czy Hoka One One Clifton. To, co oczywiście wyróżnia Torina to szeroki przód oraz zerowy drop. Altra Torin w wersji 3.5 Knit to spore zmiany jeśli chodzi o cholewkę, która wcześniej była słabym punktem tego modelu. Teraz jest lepiej dopasowana i wytrzymalsza. Torin to lekki, elastyczny i dobrze amortyzowany, codzienny but treningowy. W przypadku butów na asfalt trzeba dać sobie nieco więcej czasu na przyzwyczajenie do 0 dropu, warto jednak o cierpliwość. Altra Torin 3.5 Knit odwdzięczy się wieloma komfortowymi kilometrami!

BUT IDEALNY DLA: osób, które w tradycyjnych butach do biegania po asfalcie narzekają na zbyt małą ilość wolnego miejsca na palce. Torinem powinni zainteresować się również ci biegacze, którzy cenią sobie dużą swobodę podczas biegu i naturalne bieganie.

WYBIERZ INNY MODEL JEŚLI: wolisz tradycyjny drop i nie chcesz eksperymentować z 0 dropem na asfalcie. W takiej sytuacji warto również spróbować najpierw butów Altra do biegania w terenie - np. Altra Lone Peak. 

BUTY PODOBNE: Brooks Gliceryn - Hoka Clifton 

Podeszwa Altra Torin 3.5 Knit

PARAMETRY ALTRA TORIN 3.5 KNIT:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po asfalcie i co oznaczają poszczególne parametry)

 

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 PRZEZNACZENIE:

Ocena 5 na 5 codzienne treningi 
Ocena 3 na 5 szybsze treningi 

Ocena 4 na 5 długie wybiegania

Ocena 3 na 5 krótkie starty w zawodach

Ocena 4 na 5 start w maratonie

AMORTYZACJA: Ocena 4 na 5
DROP: 0mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 28mm / 28mm (męskie i damskie)
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ / DOPASOWANIE: Ocena 5 na 5
WAGA BUTA:  
TROCHĘ TEORII, CZYLI RZECZ O TECHNOLOGIACH


 

[WKRÓTCE]


PYTANIA I ODPOWIEDZI


 

Mam wąską / szeroką stopę, czy buty Altry będą pasowały w moim przypadku?

Jeśli masz wąską stopę to niestety, ale na ten moment trudno będzie znaleźć Ci buty Altry, w których będziesz się dobrze czuł. One z natury są szerokie, owszem, dobrze trzymają śródstopie, ale z przodu ilość miejsca na palce jest naprawdę spora. W Twoim wypadku to będzie duży minus, ale jeśli do tej pory miałeś problem ze znalezieniem odpowiednio szerokiego buta to biegając w Altrach będziesz zachwycony! Miejsce jest dość, również w przypadku osób z haluksami, stopa ma gdzie się "rozlać" w bucie. 

Słyszałem o 0 dropie i trochę się go obawiam, słusznie? 

Przypomnijmy, że drop to różnica pomiędzy wysokością pięty, a wysokością palców. Jeśli do tej pory biegałeś w klasycznych butach (10mm i więcej dropu) to pierwsze chwile z Altrą mogą być ciężkie. Tu warto pamiętać o kilku rzeczach, im więcej pianki będzie miał dany model, tym generalnie drop będzie mniej wyczuwalny. Tak samo jeśli chodzi o podłoże, w terenie "zerówka" nie będzie tak odczuwalna jak na asfalcie. Dodatkowo warto dać sobie czas na przyzwyczajenie stóp i łydek do nowej techniki biegu. Nie porywaj się od razu na długie treningi, zacznij od krótszych dystansów, żeby przyzwyczaić stopy. 

To będą moje pierwsze buty Altry, który model wybrać?

Jeśli szukasz butów na asfalt to proponuję zacząć od Torinów - 28mm pianki pod stopami zapewni odpowiednią ilość amortyzacji i będzie dobrym wstępem do butów tej marki. Jeśli mocno pronujesz, to wtedy wybierz model dla pronatorów: Altra Paradigm. W przypadku butów do biegania w terenie najbardziej uniwersalnym modelem będzie Altra Lone Peak - 25mm pianki i uniwersalny bieżnik, to będzie dobry zestaw na początek. Jeśli szukasz czegoś do startów w długich biegach ultra, to najlepszą opcją będzie Altra Olympus z podeszwą na Vibramie Megagripie. 

Szukam buta w góry, który model z butów Altra wybrać?

Na mocno kamienisty teren i długi dystans ultra - tu zdecydowanym faworytem będzie Altra Olympus. Duża ilość amortyzacji, ochrona i świetny Vibram Megagrip, te cechy czynią z Olympusa świetnego buta do biegania ultra. Na krótsze dystanse i bardziej miękkie podłoże polecałbym Altra Lone Peak. 


PODSUMOWANIE


 

Buty Altra budzą duże emocje i nic dziwnego, ich budowa i filozofia jest mocno określona. Cześć osób z miejsca je skreśli za zbyt dużą ilość miejsca na palce (osoby z wąskimi stopami) czy brak zaufania do 0 dropu. Z drugiej strony, sygnały z rynku są jasne, biegaczy zadowolonych z biegania w Altrach wciąż przybywa! Warto mieć na oku tę markę, z kolekcji na kolekcje ich buty są coraz ciekawsze. Ja sam, muszę przyznać, dość sceptycznie podchodziłem do filozofii Altry, a obecnie moja "kolonia" butów tej marki wciąż się powiększa! Nadal zastanawiasz się gdzie kupić buty Altra? Sprawdź ofertę Natural Born Runners butów Altra!

Pokaż więcej wpisów z Luty 2019
Podziel się swoim komentarzem z innymi
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel