Przewodnik po marce

Buty Altra - jak wybrać buty do biegania Altra? Przegląd nowości wiosna/lato 2019

2019-02-14
Buty Altra - jak wybrać buty do biegania Altra? Przegląd nowości wiosna/lato 2019
Gdy wydawało się, że w bieganiu wymyślono już niemal wszystko, w 2009 roku pojawiły się dwie firmy, które zrewolucjonizowały rynek butów do biegania. Jedna, swoje początki miała w Europie (konkretnie we Francji), druga w Stanach Zjednoczonych. Obecnie Hoka One One oraz Altra to dwie firmy, które wyznaczają trendy jeśli chodzi zarówno o bieganie po asfalcie, jak i w terenie. W tym tekście przyjrzymy się bliżej tej drugiej marce.

SPIS TREŚCI:
Ten artykuł to taki typowy "evergreen", czyli materiał, który wiecznie będzie na czasie. Dlaczego? Bo chcemy go stale aktualizować, razem z kolejnymi sezonami i kolejnymi nowościami wprowadzanymi przez tę amerykańską markę.


HISTORIA I CECHY CHARAKTERYSTYCZNE BUTÓW ALTRA


 

Historia Amerykanów jest nam niezwykle bliska, bo jej historia nie zaczęła się w zaciszu korporacyjnych sal, a gdzieś na tyłach sklepu dla biegaczy w Utah (buty od NBR? Może kiedyś!). Od połowy lat 90tych (biorąc pod uwagę, że boom na bieganie w Polsce trwa raptem od kilku lat, to mamy naprawdę spore zaległości!) rodzina Goldena Harpera (swoją drogą, to do niego należy rekord świata w maratonie, nabiegał go z czasem 2:45... mając 12 lat!) prowadząc sklep dla biegaczy wysłuchiwała ich narzekań na kontuzje i problemy ze zdrowiem.

Harper obserwując biegaczy i ich technikę biegową oraz bazując na wiedzy zdobytej na wykładowych salach doszedł do wniosku, że współczesne buty biegowe zamiast pomagać, to wręcz szkodzą! Zwężane czubki butów przy dłuższych treningach powodują otarcia i ból, a konstrukcja zakładająca dużą ilość pianki pod piętą, nie tylko nie poprawia techniki biegu, a powoduje niepotrzebne obciążenie.

Twórca butów biegowych Altry początkowo próbował „sprzedać” swój pomysł na buty biegowe innym firmom z branży. Jednak odbijał się od kolejnych drzwi, aż w końcu samodzielnie spróbował swoich sił jako projektant. Jego celem było stworzenie butów, które będą ułatwiały bieganie w sposób wywołujący możliwie najmniejszy negatywny wpływ na nasze nogi, dzięki czemu zredukowane zostanie ryzyko kontuzji.


alt=Buty Altra do biegania

Buty do biegania Altra to przede wszystkim 0 drop i duża przestrzeń na palce.


Golden Harper wziął się do pracy i stworzył coś, co może niekoniecznie zachwycało swoim wyglądem, ale działało! Stopił podeszwy butów, usuwając nadmiar pianki, redukując różnicę wysokości pomiędzy piętą, a palcami do zera. Ukuł termin Zero Drop i zaczął sprzedawać swoje buty w rodzinnym sklepie, obserwując jednocześnie reakcje klientów. Ci przybywali tłumnie, nie tylko po buty od Harpera, ale również ze swoimi starymi modelami, które Golden pomagał im przerobić na modłę „Zero Drop”!

Pomysł chwycił. Wkrótce, dzięki wsparciu ludzi z branży Altra zamieniła się z lokalnego mini biznesu w dużą firmę, która potrzebowałem raptem kilku lat, aby wejść do listy TOP10 największych sprzedawców butów biegowych w USA! Dopełnieniem idei, która przyświecała Harperowi – czyli stworzenia ultra wygodnych butów do biegania – było zastosowanie FootShape Toe Box, czyli obszernej przedniej części buta. Miejsca, w którym nasze palce mogą poczuć się naprawdę komfortowo!

Altra, rozwijająca się w iście ekspresowym tempie, oferuje niesamowicie wygodne i dobrze amortyzowane buty do biegania naturalnego. Minimalizm powrócił więc, ale w zupełnie innym wydaniu niż sądzono jeszcze parę lat temu. Bieganie boso czy w sandałach z gumy niekoniecznie będzie rozsądnym rozwiązaniem dla większości biegaczy, ale już odpowiednio amortyzowany but z zerowym dropem już tak! Biegacze na całym świecie testują buty Altra na dystansach od 5 kilometrów po biegi ultra na grubo ponad 100 kilometrów.

Podsumowując, buty biegowe Altra to:

  1. ZERO DROP – tutaj stopa leży zupełnie płasko. Brakuje podparcia na pięcie, stopy podczas biegu pracują w naturalny sposób. Dzięki tej technice biegu wzmacniamy achillesa oraz mięśnie łydek, do tej pory odpoczywające podczas biegania „z pięty”. Należy jednak pamiętać, że o ile rzeczywiście zero drop prawdopodobnie poprawi naszą technikę biegu, to na początku warto zacząć od krótszych jednostek treningowych biegając w butach Altry. Stopniowo przyzwyczajając stopy i mięśnie do nowej techniki biegu.
  2. FOOTSHAPE TOE BOX – szerokie przodostopie buta. W butach Altry stopy mają gdzie się „rozłożyć” - nie są ściśnięte jak w tradycyjnych butach biegowych, które zwykle mają zwężany przód. Tę cechę docenią zwłaszcza biegacze z szerokimi stopami oraz ci, którzy biegają bardzo długie dystanse.
  3. ŚWIETNA AMORTYZACJA – buty Altra można określić butami minimalistycznymi, jeśli chodzi o drop. Jednak to, co najlepsze dla większości biegaczy to połączenie technologii zero drop ze sporą ilością pianki pod stopą. Taki miks sprawia, że buty zapewniają odpowiednią ochronę jednocześnie pozwalając na bieganie w sposób naturalny. Altra oferuje zarówno buty bardzo dobrze amortyzowane, ale również takie, które docenią rasowi minimaliści, zerowy spadek i bardzo mała ilość pianki.alt=Buty Altra do biegania

Golden Harper, stworzył buty Altra, aby zredukować ilość kontuzji wśród biegaczy.OPISY KONKRETNYCH MODELI BUTÓW ALTRAW tym poradniku skupiamy się głównie na butach trailowych. To najmocniejsza strona Altry. W Polsce właśnie ta kategoria butów jest najbardziej popularna (choć coraz więcej biegaczy wybiera również Buty Altry na asfalt). Poniżej znajdziesz opisy i cechy charakterystyczne konkretnych modeli. Generalnie buty trailowe Altry przeznaczone są do biegania w mieszanym terenie: od leśnych ścieżek po szutrowe czy kamieniste trasy. Bieżniki są dość zbliżone do siebie, a podstawową różnicą między kolejnymi modelami jest ilość pianki pod stopami, która determinuje to jak but zachowuje się w trakcie biegu. Im więcej pianki tym większa amortyzacja i ochrona, ale stopa jest dalej od podłoża. Im jej mniej, tym więcej czucia podłoża i dynamiki. Dobrą wskazówką w wyborze najlepiej pasującego do Ciebie modelu buta Altry jest porównanie ilości pianki, w butach w których dobrze Ci się biega. To będzie dobry punkt wyjścia!


[TRAIL] BUTY ALTRA OLYMPUS 3.0 [NOWOŚĆ AW18!]

Altra Olympus 3.0

OPIS: Jeśli znasz buty Hoka One One Speedgoat, to w bardzo dużym skrócie można powiedzieć, że Altra Olympus 3.0 to taki Speedgoat 2, tyle że ma duużo więcej miejsca na palce. Oczywiście to spore uproszczenie, ale faktycznie podstawowa różnica jest taka, że w Altrze znajdziesz naprawdę sporo miejsca na palce z przodu, robotę robi FootShape. Robotę robi również Vibram Megagrip w podeszwie, dzięki któremu Olympus doskonale trzyma się na skale i kamieniach, nawet tych mokrych. A naprawdę duża ilość pianki – aż 33mm na całej długości! - daje niewiarygodne uczucie komfortu. Altra Olympus 3.0 to but dla tych biegaczy, którzy szukają w bieganiu trailowym najwyższego komfortu oraz startują w naaaprawdę długich biegach!

BUT IDEALNY DLA: biegaczy, którzy szukają maksymalnego komfortu na ultra długich biegach. Do biegania na co dzień dla większości biegaczy ten but będzie za miękki, a mało dynamiczny, ale w górach? Tam pokaże swój pazur. Umówmy się, że "startówka" górska to co innego niż "startówka" na asfalt. Ta druga jest zwykle super lekka i dynamiczna, w górach startówką może być taka "słoninka" jak Olympus. Bo jeśli przyjdzie nam pobiec 170km na UTMB, to dla większości uczestników liczył będzie się przede wszystkim komfort za cenę szybkości.

Podeszwa Altra Olympus 3.0


PARAMETRY ALTRA OLYMPUS 3.0:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 5 na 5 skały, kamienie, szutry
Ocena 2 na 5 błoto, śnieg
Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki
Ocena 1 na 5 lód

AMORTYZACJA: Ocena 5 na 5
DROP: 0mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 33mm / 33mm 
DYNAMIKA: Ocena 2 na 5
SZEROKOŚĆ / DOPASOWANIE: Ocena 5 na 5
WAGA BUTA:  
ZMIANY VS POPRZEDNIK: - bardziej elastyczna podeszwa
- szersza pięta
- wytrzymalsza i lepiej oddychająca cholewka 
- o 3mm mniejsza ilość pianki 


[TRAIL] BUTY ALTRA TIMP 1.5 [NOWOŚĆ SS19!]


Altra Superior 4.0

OPIS: Brakujące ogniwo pomiędzy Olympusem, a Lone Peakiem! O ile Olympus to maksymalna amortyzacja i bardzo duża ilość pianki pod stopami (która umówmy się, na co dzień nie zawsze jest potrzebna), a Lone Peakiem, który dla części biegaczy będzie z kolei zbyt mało amortyzowany na dłuższych dystansach. Altra Timp 1.5 to coś pomiędzy. Odpowiednio amortyzowany, ale jednocześnie nie tak zabudowany jak Olympus. Bieżnik idealnie sprawdzi się na mieszanych trasach (asfaltowy dobieg na trening w lesie itp.). Świetnie zbilansowany miks amortyzacji, kołyskowej budowy podeszwy (dla łatwiejszego przetaczania stopy) i łagodnego bieżnika czyni z Timpa idealnego buta treningowego w mieszanym terenie. Na zawodach w górach też się sprawdzi, ale zdecydowanie na suchych trasach. 

BUT IDEALNY DLA: biegaczy szukających rozwiązań uniwersalnych, buta treningowego, który wykorzystają w mieszanym terenie, a później równie dobrze sprawdzi się na starcie w biegu ultra. 

Podeszwa Altra Timp 1.5


PARAMETRY ALTRA TIMP 1.5:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 4 na 5 skały, kamienie, szutry 
Ocena 3 na 5 błoto, śnieg 
Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki
Ocena 1 na 5 lód 

AMORTYZACJA: Ocena 4 na 5
DROP: 0mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 29mm / 29mm (męski i damski)
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ / DOPASOWANIE: Ocena 5 na 5
WAGA BUTA:  298 g
ZMIANY VS POPRZEDNIK: - bardziej elastyczna podeszwa
- lepsza amortyzacja
- przeprojektowana cholewka 
- dodanie zaczepów na stuptuty

[TRAIL] BUTY ALTRA LONE PEAK 4.0 [NOWOŚĆ AW18!]

Altra Lone Peak 4.0

OPIS: Czasem kolejne wersje popularnych butów przynoszą mikro zmiany, ledwie widoczny lifting, a czasem pojawia się Altra Lone Peak 4.0! W porównaniu do wersji 3.5 mamy prawdziwą rewolucję! Pojawia się nowy, wreszcie przyjemny dla oka, design. Podeszwa z nieco topornej, zamienia się w niesamowicie elastyczny kawałek gumy, który pozwala świetnie czuć podłoże pod stopami. Bieżnik stał się bardziej agresywny, dzięki czemu nowy Lone Peak lepiej radzi sobie na miękkich nawierzchniach. Nic dziwnego, że nowa wersja zbiera świetnie opinie! W tym momencie Altra Lone Peak 4.0 to najbardziej uniwersalny but z oferty butów trailowych tej marki.

BUT IDEALNY DLA: osób, które szukają uniwersalnego buta na różne nawierzchnie. Lone Peak idealnie sprawdzi się jako codzienny but treningowy lub na starty w zawodach górskich, ale na krótszym dystansie. Umiarkowana ilość pianki pod stopami sprawi, że ten model docenią zarówno biegacze szukający po prostu dobrego buta trailowego, jak i ci którym zależy na bieganiu naturalnym.

Podeszwa Altra Lone Peak 4.0


PARAMETRY ALTRA LONE PEAK 4.0:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 3 na 5 skały, kamienie, szutry 
Ocena 4 na 5 błoto, śnieg 
Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki
Ocena 1 na 5 lód 

AMORTYZACJA: Ocena 3 na 5
DROP: 0mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 25mm / 25mm 
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ / DOPASOWANIE: Ocena 5 na 5
WAGA BUTA:  289 g
ZMIANY VS POPRZEDNIK: - bardziej elastyczna podeszwa
- agresywniejszy bieżnik
- zupełnie zmieniony design 

[TRAIL] BUTY ALTRA SUPERIOR 4.0 [NOWOŚĆ SS19!]

Altra Superior 4.0

OPIS: Jeśli Olympus to była maksymalna amortyzacja, a Lone Peak to but „do wszystkiego”, to Superior w tym zestawieniu plasuje się jako but z minimalistycznym zacięciem i dużą dynamiką. W hierarchii Altry Superior 4.0 to but do codziennych treningów w urozmaiconym terenie.  Łagodny bieżnik idealnie sprawdzi się na asfaltowych dobiegach do leśnych tras. Gorzej będzie na dużym błocie i kamienistych szlakach, ale wszystko pomiędzy, to idealne warunki dla Altra Superior 4.0. W nowej odsłonie but zyskuje świetną piankę Quantic, która zwiększa amortyzację i ogólne poczucie komfortu. Do tego dodajmy elastyczną podeszwę, dzięki której zyskujemy świetne czucie podłoża. Altra Superior 4.0 to wyjątkowo udany but treningowy dla fanów biegania naturalnego (obecnych i tych, którzy chcieliby spróbować pobiegać w inny sposób niż "z pięty").

BUT IDEALNY DLA: dla fanów biegania naturalnego, którzy cenią sobie dużą swobodę w trakcie biegu i brak ograniczeń. Również świetna opcja jako codzienny but treningowy w urozmaiconym terenie dla osób, które chciałyby spróbować biegania w butach z 0 dropem i mniejszą ilością amortyzacji. 

Podeszwa Altra Superior 4.0


PARAMETRY ALTRA SUPERIOR 4.0:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po górach i co oznaczają poszczególne parametry)

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 NA JAKI TEREN:

Ocena 3 na 5 skały, kamienie, szutry 

Ocena 3 na 5 błoto, śnieg 

Ocena 5 na 5 leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki

Ocena 1 na 5 lód 

AMORTYZACJA: Ocena 3 na 5
DROP: 0mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 21mm / 21mm 
DYNAMIKA: Ocena 4 na 5
SZEROKOŚĆ / DOPASOWANIE: Ocena 5 na 5
WAGA BUTA:  274 g
ZMIANY VS POPRZEDNIK: - bardziej elastyczna podeszwa
- niższa waga
- przeprojektowana cholewka
[ROAD/NEUTRAL] ALTRA TORIN 3.5 KNIT [NOWOŚĆ AW18!]
Altra Torin 3.5 Knit

OPIS: Altra Torin to flagowy model tej marki przeznaczony do biegania po asfalcie. O ile w przypadku Altry można mówić o klasyce, to byłby klasycny but treningowy dla biegaczy ze stopą neutralną. Ustawiony na półce obok takich modeli jak Brooks Ghost, Asics Gel-Cumulus, Saucony Ride czy Hoka One One Clifton. To, co oczywiście wyróżnia Torina to szeroki przód oraz zerowy drop. Altra Torin w wersji 3.5 Knit to spore zmiany jeśli chodzi o cholewkę, która wcześniej była słabym punktem tego modelu. Teraz jest lepiej dopasowana i wytrzymalsza. Torin to lekki, elastyczny i dobrze amortyzowany, codzienny but treningowy. W przypadku butów na asfalt trzeba dać sobie nieco więcej czasu na przyzwyczajenie do 0 dropu, warto jednak o cierpliwość. Altra Torin 3.5 Knit odwdzięczy się wieloma komfortowymi kilometrami!

BUT IDEALNY DLA: osób, które w tradycyjnych butach do biegania po asfalcie narzekają na zbyt małą ilość wolnego miejsca na palce. Torinem powinni zainteresować się również ci biegacze, którzy cenią sobie dużą swobodę podczas biegu i naturalne bieganie.

Podeszwa Altra Torin 3.5 Knit

PARAMETRY ALTRA TORIN 3.5 KNIT:

(zobacz jak opisujemy buty do biegania po asfalcie i co oznaczają poszczególne parametry)

 

TYP STOPY: neutralna / supinacja

 PRZEZNACZENIE:

Ocena 5 na 5 codzienne treningi 
Ocena 3 na 5 szybsze treningi 

Ocena 4 na 5 długie wybiegania

Ocena 3 na 5 krótkie starty w zawodach

Ocena 4 na 5 start w maratonie

AMORTYZACJA: Ocena 4 na 5
DROP: 0mm
WYSOKOŚĆ PIĘTY / PALCÓW: 28mm / 28mm 
DYNAMIKA: Ocena 3 na 5
SZEROKOŚĆ / DOPASOWANIE: Ocena 5 na 5
WAGA BUTA:  258 g

TABELA Z PORÓWNANIEM BUTÓW TRAILOWYCH ALTRA


 

  TYP STOPY AMORTYZACJA DYNAMIKA DROP PIĘTA / PALCE SZEROKOŚĆ WAGA BUTA
ALTRA OLYMPUS 3.5 neutralna/supinacja Ocena 5 na 5 Ocena 2 na 5 0mm 33mm / 33mm Ocena 5 na 5 303g
ALTRA TIMP 1.5 neutralna/supinacja Ocena 4 na 5 Ocena 3 na 5 0mm 29mm / 29mm Ocena 5 na 5 298g
ALTRA LONE PEAK 4.0 neutralna/supinacja Ocena 3 na 5 Ocena 3 na 5 0mm 25mm / 25mm Ocena 5 na 5 289g
ALTRA SUPERIOR 4.0 neutralna/supinacja Ocena 3 na 5 Ocena 4 na 5 0mm 21mm / 21mm Ocena 5 na 5 274g


TROCHĘ TEORII, CZYLI RZECZ O TECHNOLOGIACH


 

[WKRÓTCE]


PYTANIA I ODPOWIEDZI (Q&A)


 

Mam wąską / szeroką stopę, czy buty Altry będą pasowały w moim przypadku?

Jeśli masz wąską stopę to niestety, ale na ten moment trudno będzie znaleźć Ci buty Altry, w których będziesz się dobrze czuł. One z natury są szerokie, owszem, dobrze trzymają śródstopie, ale z przodu ilość miejsca na palce jest naprawdę spora. W Twoim wypadku to będzie duży minus, ale jeśli do tej pory miałeś problem ze znalezieniem odpowiednio szerokiego buta to biegając w Altrach będziesz zachwycony! Miejsce jest dość, również w przypadku osób z haluksami, stopa ma gdzie się "rozlać" w bucie. 

Słyszałem o 0 dropie i trochę się go obawiam, słusznie? 

Przypomnijmy, że drop to różnica pomiędzy wysokością pięty, a wysokością palców. Jeśli do tej pory biegałeś w klasycznych butach (10mm i więcej dropu) to pierwsze chwile z Altrą mogą być ciężkie. Tu warto pamiętać o kilku rzeczach, im więcej pianki będzie miał dany model, tym generalnie drop będzie mniej wyczuwalny. Tak samo jeśli chodzi o podłoże, w terenie "zerówka" nie będzie tak odczuwalna jak na asfalcie. Dodatkowo warto dać sobie czas na przyzwyczajenie stóp i łydek do nowej techniki biegu. Nie porywaj się od razu na długie treningi, zacznij od krótszych dystansów, żeby przyzwyczaić stopy. 

To będą moje pierwsze buty Altry, który model wybrać?

Jeśli szukasz butów na asfalt to proponuję zacząć od Torinów - 28mm pianki pod stopami zapewni odpowiednią ilość amortyzacji i będzie dobrym wstępem do butów tej marki. Jeśli mocno pronujesz, to wtedy wybierz model dla pronatorów: Altra Paradigm. W przypadku butów do biegania w terenie najbardziej uniwersalnym modelem będzie Altra Lone Peak - 25mm pianki i uniwersalny bieżnik, to będzie dobry zestaw na początek. Jeśli szukasz czegoś do startów w długich biegach ultra, to najlepszą opcją będzie Altra Olympus z podeszwą na Vibramie Megagripie. 

Szukam buta w góry, który model z butów Altra wybrać?

Na mocno kamienisty teren i długi dystans ultra - tu zdecydowanym faworytem będzie Altra Olympus. Duża ilość amortyzacji, ochrona i świetny Vibram Megagrip, te cechy czynią z Olympusa świetnego buta do biegania ultra. Na krótsze dystanse i bardziej miękkie podłoże polecałbym Altra Lone Peak. 


PODSUMOWANIE


 

Buty Altra budzą duże emocje i nic dziwnego, ich budowa i filozofia jest mocno określona. Cześć osób z miejsca je skreśli za zbyt dużą ilość miejsca na palce (osoby z wąskimi stopami) czy brak zaufania do 0 dropu. Z drugiej strony, sygnały z rynku są jasne, biegaczy zadowolonych z biegania w Altrach wciąż przybywa! Warto mieć na oku tę markę, z kolekcji na kolekcje ich buty są coraz ciekawsze. Ja sam, muszę przyznać, dość sceptycznie podchodziłem do filozofii Altry, a obecnie moja "kolonia" butów tej marki wciąż się powiększa! Nadal zastanawiasz się gdzie kupić buty Altra? Sprawdź ofertę Natural Born Runners butów Altra!

Pokaż więcej wpisów z Luty 2019
Podziel się swoim komentarzem z innymi
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel